menu

MALEDIVY... neskutečná romantika

Maledivy jsou ostrovní stát v Indickém oceánu, jihozápadně od Srí Lanky a Indie. Maledivy jsou neplošším a nejníže položeným státem světa – žádné místo zde neleží více jak 2,5 m nad hladinou oceánu.  V seznamu britské Admirality je zaznamenáno kolem 1 100 ostrovů, zatímco nedávné vládní sčítání jich našlo 1 196. Kdyby se počítaly také písečné nánosy a korálové skaliska, konečná částka by se blížila k 2000. Získat přesné číslo je dále komplikováno skutečností, že ostrovy se objevují a mizí. Některé se spojí, jiné se rozdělí na půl a příležitostně se z korálových útesů vytvoří další ostrůvky.

Samotná země se táhne 823 km od severu k jihu a 130 km od východu k západu. Více než 99% Malediv zabírá moře. Maledivy spolu s Lakshadweep na severu, dříve nazývanými ostrovy Laccadive (bývaly součástí Malediv, nyní jsou součástí Indie), a ostrovy Chagos na jihu utváří rozlehlé podmořské horské pásmo, na jehož hřebeni rostou korály. Maledivské atoly jsou klasickým příkladem atolu. Každý z těchto atolů je ohraničen lagunou a korálovým útesem, který je protnutý několika hlubokými přírodními průlivy.

Struktura korálů známých pod názvem "faru", charakteristická pro Maledivy, se skládá z řad vápencových kruhových korálů. Ostrovy vznikaly milióny let, kdy korálové útesy obklopovaly vrcholky pásma podmořských sopek. Jejich vrstvy stoupaly pomalu k hladině, až se konečně, ale jen na pár místech vynořily z vody. Vytvořily zemi, která existuje víc pod hladinou než nad ní. I přes léta výzkumu zůstává původ těchto jedinečných atolů záhadou. Ačkoli celé území Malediv měří 90 tisíc kilometrů čtverečních, pouhých 298 kilometrů čtverečních představuje pevnina. Většina ostrovů se dá přejít za deset minut, jen málokteré jsou delší než 2 km. Nejdelší ostrov Hithadhoo v nejjižnějším atolu Addu měří 8 km (5-6 mil).

Přestože většina ostrovů není větší než 1 míle, pláže, průzračná voda a jiskřivě modré nebe vyvolávají pocit nekonečnosti - pocit volnosti a klidu. Na některých ostrovech, kde je hladina podzemní vody vysoko, můžete nalézt několik sladkovodních jezer. Populární tropický vzhled nakonec vytváří zelené rostliny jako například kokosové palmy, které se tyčí nad hustým křovím a kvetoucími rostlinami.

Pro své korálové útesy, tropickou vegetaci, bílé písečné pláže a tyrkysově čistou vodu jsou Maledivy vyhledávaným turistickým cílem a poskytují výborné podmínky pro šnorchlování, potápění a jiné vodní sporty (windsurfing, surfing, vodní lyže, plavby na katamaránu či jachtě…)
Vydejte se na cesty a objevte na vlastní kůži tento zázrak přírody dokud to ještě půjde, Maledivy se díky globálnímu oteplování staly ohroženou zemí.

Průměrná celoroční denní teplota je v rozmezí 25 – 30ºC. Počasí zde ovlivňují dva monzuny: jihozápadní, který vane v květnu – říjnu a je vlhčí a severovýchodním, který vane v období listopadu – dubna a je většinou suchý s lehkým vánkem. Monzunové období na Maledivách a především deště, nejsou tak intenzivní jako v jiných oblastech jihovýchodní Asie. Prší většinou v odpoledních hodinách a jen krátce, což není pro turisty ani tak nepříjemné.

Hlavní město Male leží na stejnojmenném ostrově a v současné době se potýká s velkým nárůstem populace, následkem je demolice staré tradiční zástavby, která je nahrazena vysokými moderními budovami. Jeho hlavní třída Jumhooree Maidan je plná kanceláří a vládních budov. Na jihu Male najdete islámské centrum, jehož středem je mešita Grand Friday se zlatou kupolí, minaretem, muzeem a Sultánovým parkem. Nejstarší mešitou celých Malediv je mešita Hukuru Miskiiy, její vznik se datuje do roku 1656. Blízko mešity můžete navštívit hrobku Mohammeda Thakurufaana, Maledivského hrdiny, který osvobodil zemi od Portugalské nadvlády.

Singapurský bazar je nákupním centrem města, plný obchodů s tradičním zbožím, ale na opravdový život narazíte v ulici Majeedi Magu, ulice protíná ostrov od západu k východu a chodí sem nakupovat místní obyvatelé, kteří zde tráví svůj volný čas až do pozdního večera.