menu

GASTRONOMIE NA MALEDIVÁCH


Na Maledivách je tradiční jídlo ovlivněno nejen polohou Malediv a jejich historií, ale také současným náboženství, což je Islám.  V malajské kuchyni převládají určité prvky indické kuchyně, která je charakteristická velmi pikantními a také kořeněnými pokrmy a tak ve většině jídel tedy můžete ucítit chuť jemně štiplavého kari.

K základním masitým pokrmům se řadí především ryba. Ta je upravována na mnoho způsobů a je nedílnou součástí každého jídelníčku. Pochutnat si můžete na rybě smažené, uzené, vařené, grilované, případně pečené.

Častou alternativou mořských ryb jsou také kalamáry, menší druhy krevet či chobotnice, jež se obvykle opékají na grilu. Jako příloha se ke všem hlavním chodům nejčastěji servíruje rýže a nebo chléb.

Roshi je označení pro tenké moučné placky, které se obvykle přikusují ke většině jídel. Po této příloze byste se tedy měli pídit ve většině jídelníčků. Kottoroshi je naopak označení pro placky Roshi, jenž jsou natrhané na kousky a obvykle bývají zapečené s tuňákem, zeleninou a s velkým množstvím chili.

Snad nejoblíbenější jídlo na Maledivách se nazývá Mashuni. Jde o kousky nasekaného tuňáka v kombinaci s cibulí, kokosem a chilli papričkami. Populární je však také tuňák na kari, kterého na menu najdete pod označením Kulhimas.

V případě, že milujete polévky, určitě si nenechte ujít příležitost ochutnat Ghuradia, tedy rybí polévku. Pokud si chcete na dovolené dopřát také pokrm, který se podobá naší čočce, určitě vyzkoušejte delikatesu zvanou Dhaal Curry.

V hotelových komplexech však můžete narazit i na ryze „evropské“ jídlo. Pochutnávat si tedy může například na vepřovém, kuřecím či hovězím mase, nebo na špagetách, případně také na pizze.

Pod názvem hedhikaa („krátká jídla“) se skrývají veškeré rozmanité cukrovinky a dortíky, jenž jsou typické svou sladkou a sytou chutí. Řadí se sem například pikantní rybí koláčky, kuličky z listového těsta plněné rybí náplní, sladký vaječný krém nebo kokosové mléko s růžovým pudinkem. K oblíbeným, domácím, ovocným druhům patří kokosové ořechy, mango, ananas, mini banány a chlebovník.

A čím můžete všechny tyto dobroty zapít? Nejoblíbenějším nápojem na Maledivách je rozhodně čaj, který si zdejší obyvatelé vychutnávají v čajovnách. Standardním typem je černý čaj, který se pije velmi sladký a zdobí se plátkem citronu. V některých čajovnách Vám však mohou nabídnout mléko v prášku, které by mělo nápoj zjemnit.

Tradiční maledivský nápoj se nazývá Raa. Jde o velmi sladkou a delikátní tekutinu, která je charakteristická aromatickou vůní a lahodnou chutí. Tento nápoj se získává z kmene kokosové palmy, a to pouze v místech, na kterých rostou kokosové ořechy.

Pokud doufáte, že si na dovolené pochutnáte i na nějakém alkoholu, budeme Vás muset upozornit na několik skutečností. Pozření alkoholických nápojů je pro místní obyvatelé naprosté tabu. Zpřísněná protialkoholická opatření totiž nedovolují obyvatelům se alkoholu ani dotknout, tudíž v hotelových barech a restauracích rozlévají a míchají alkoholické nápoje zaměstnanci – cizinci, kteří pocházejí například z Indie. Mějte také na paměti, že pití alkoholu mimo turistické resorty je u turistů považováno za ilegální čin.